Metoda CANTIENICA® - Body in Evolution

~ metoda kształtowania ciała i postawy ~

Praca rozpoczyna się od kości i stawów, a jej celem jest:

 • perfekcyjna postawa,
 • sprzężenie wszystkich mięśni od wewnątrz do zewnątrz,
 • sprawność,
 • wolność od bólu,
 • szybkość reakcji ciała na potrzeby życia codziennego.
Postawa zasadnicza jest optymalizowana poprzez idealne ustawienie szkieletu. W ustawieniu tym szkielet zostaje tak naprężony i wyrównany, że kości nie dotykają się wzajemnie i nie utrudniają ruchu. Wszystkie stawy są wolne.

Benita Cantieni jest założycielką koncepcji CANTIENICA®-Metoda Kształtowania Ciała i Postawy, która od 1992 roku zajmuje się rozwojem i doskonaleniem metody. W 1997 roku wydana została książka "Wdzięk tygrysa - zmysłowy trening dna miednicy" ["Tigerfeeling ® - Das sinnliche Beckenbodentraining"] Książka ta w krajach niemieckojęzycznych wywołała boom trwający do dziś wokół treningu dna miednicy. Aktualne wydanie: "Tigerfeeling. Das perfekte Beckenbodentraining für sie und ihn (2013)" [Wdzięk tygrysa. Perfekcyjny trening dna miednicy dla niej i dla niego (2013)]

Ćwiczenia uaktywniają i wzmacniają ważne a słabe zazwyczaj mięśnie głębokie.

Metoda uczy prawidłowego używania narządów ruchu - oducza złych nawyków. Akcentuje wagę odprężenia poszczególnych grup mięśni. Uczy zwracania uwagi na delikatne nawet odczucia płynące z ciała.

Metodą tą to nie ćwiczący uczy ciało co ma robić tylko wsłuchuje się w nie. Przez trening metodą CANTIENICA® pobudzana jest inteligencja ciała i przywracany kształt kości i mięśni, bez złych nawyków. Pobudzane są umiejętności, które dalece przekraczają te dotąd znane. Ekonomia ruchu, koordynacja i piękno poruszania się poprzez anatomiczne prawidłowe posługiwanie się ciałem. Zajęcia można traktować jako zapobieganie problemom zdrowotnym oraz udoskonalanie ciała.

Jest to trening z zakresu ćwiczeń rozciągających, relaksujących oraz aktywizujących ciało poprzez sprzężanie mięśni, poczynając od mięśni głębokich dna miednicy (Levator Ani) i autochtonicznych grzbietu.

Praca ukierunkowana jest od wewnątrz do zewnątrz, dzięki dynamicznemu sprzężeniu angażowane jest 100% mięśni. Zajęcia uczą zwracania uwagi na delikatne nawet odczucia płynące z ciała. Metoda nie wymaga skakania ani wymachiwania ramionami i nogami. Ćwiczenia zawsze dają się dopasować do obecnej kondycji fizycznej ćwiczącego. Dzięki dużemu wyborowi wyjątkowych ćwiczeń CANTIENICA® zdobędziesz: regularną architekturę ciała i postawę, energię, koordynację i równowagę. Ćwiczenia przywracają anatomicznie prawidłową postawę, zdrowy kręgosłup oraz gibkość i sprawność całego ciała. Co za tym idzie uwalniają się stawy dając lekkość ruchu tzw. Tiger Feeling®.

Przez Tiger Feeling® Benita Cantieni określa, uczucie lekkości, które uzyskuje się dzięki celowej integracji mięśni miednicznych i konsekwentnemu sprzężaniu wszystkich trzymających szkielet mięśni głębokich. Benita Cantieni w swojej książce pt. "Tiger Feeling® zmysłowy trening dna miednicy dla niej i dla niego" wydanej przez wydawnictwo Südwest Monachium, opisuje: "Po raz pierwszy miałam uczucie, za którym tęskniłam przez 43 lata. Nazwałam je "Tiger Feeling." Nie chciałam tego uczucia nigdy więcej stracić. Dałam sobie dokładnie trzy dni na to, by włączyć stosowanie ćwiczeń dna miednicy na co dzień ... trzeciego dnia poczułam, jak mnie niosło.. Tułów nie wisiał już ciężko w nogach, nie, on unosił się, dźwigany przez dno miednicy, solidnie wsparty. Ramiona odczułam lżejsze, głowa uniosła się nagle dostojnie, kręgosłup poczułam dłuższy, lżejszy, rozciągnięty. Nogi poruszały się jakby same z siebie, stopy odczuwałam całkiem inaczej. Podczas chodzenia było mi, jakby jakieś niewidzialne ręce podnosiły moje pośladki. W tym momencie stało się dla mnie jasne: to nie siła ciążenia nas kurczy, sami to robimy, ponieważ po prostu już nie umiemy odpowiednio używać naszego ciała."
© Benita Cantieni/CANTIENICA AG Zurych, Wersja polska: Małgorzata Żarnowska, Wrocław

Metoda CANTIENICA® pozwala trenować i doceniać jak ważne są mięśnie dna miednicy. Odszukuje tę tajemniczą grupę mięśni i wprowadza ją w ruch. Pojawią się zupełnie nowe doznania, a dla wielu nadzieja na ustąpienie dolegliwości, które odbierają nam radość życia.

Obecnie na rynku jest wiele atrakcyjnych ofert aktywności fizycznej, lecz ciągle mało mówi się o mięśniach wewnętrznych a tym bardziej o specyfice mięśni dna miednicy, które odpowiedzialne są za wiele czynności w naszym organizmie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jest to program oferujący więcej niż popularne ćwiczenia mięśni Kegla a dokładniej pisząc ćwiczenia mięśni dna miednicy wg. Kegla. Zajęcia CANTIENICA® to wielka dbałość o kręgosłup, stawy i postawę ciała, która jest często przyczyną bólu.

Warto zapoznać się z tą młodą formą aktywności, przede wszystkim aby wzmocnić doznania seksualne, udoskonalić sylwetkę i nadać swoim ruchom lekkość. Celem metody jest lekkość we wszystkich sytuacjach życiowych, w sporcie, w pracy, przed telewizorem, podczas snu.

CANTIENICA® - Body in Evolution to kurs o wysokiej koncentracji, który ułatwia relaks we wszystkich stresowych sytuacjach dnia codziennego.

Im bardziej zrelaksowane jest ciało podczas treningu tym większe czerpie korzyści. Podczas zajęć każdy zachowuje własny rytm, mały ruch.

Ćwiczenia wzmacniają i utrzymują kondycję fizyczną, kształtują sylwetkę zgodnie z jej naturą. Zacząć ćwiczyć można na każdym etapie swojego życia, niezależnie od wieku. Sama założycielka, była osobą dojrzałą gdy zaczynała prace z metodą. Przed ciążą, jak i tuż po jak również w czasie późniejszym, gdy zaczynają nam wiotczeć mięśnie. Lecz najważniejszą funkcją i korzyścią dla ćwiczącego jest zadowolenie i dobre, bezbolesne samopoczucie. Zaburzona statyka ruchu, ból i dyskomfort we własnym ciele stanowią poważny problem, szczególnie dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się problemów bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, polegająca na systematycznym wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie, w tym mięśni głębokich dna miednicy. Pozwól sobie na komfort ruchu, poznaj korzyści płynące z anatomicznie dobrego ruchu dla urody i zdrowia.

Dla kogo jest trening?

Dla wszystkich – kobiet i mężczyzn, w każdym wieku. Ćwiczenia są ukierunkowane na kształtowanie siły, ciała i postawy z mięśni głębokich poprzez sprzężenie Lewatora Ani - najgłębszej warstwy dna miednicy. Rekomendowany jest:

 • dla osób aktywnych, sportowców, tancerzy, akrobatów dla wszystkich którzy mocno eksploatują swoje ciało
 • dla osób które myślą o prawidłowym funkcjonowaniu i stabilizacji ciała,
 • dla osób chcących poprawy doznań seksualnych,
 • młodym kobietom z myślą o prawidłowym utrzymywaniu ciąży, zapobieganiu nietrzymaniu moczu,
 • kobietom w ciąży, które nie chcą rezygnować z aktywnego trybu życia
 • młodym mamom ćwiczenia pomagają szybko wrócić do sylwetki i sprawności sprzed ciąży
 • kobietom dojrzałym metoda pomaga w utrzymaniu właściwego położenia narządów kobiecych i wydalniczych w okresie menopauzy,
 • mężczyznom - poprzez trening poprawia funkcje seksualne i pomaga uniknąć problemów z prostatą

Lista zrzeszonych instruktorów, terapeutów i nauczycieli znajduje się na oficjalnej stronie metody www.cantienica.com
CANTIENICA® oficjalny kanał na www.youtube.com

© 2024

Do góry